5 ویژگی که هر مهاجم مرکزی فوتبال باید داشته باشد | درفک البرز

5 ویژگی که هر مهاجم مرکزی باید داشته باشد

نقش اصلی مهاجم مرکزی (CF) گلزنی است. آنها ممکن است در طول بازی مقدار زمان زیادی از توپ را نداشته باشند، اما وقتی صاحب توپ هستند، گل می زنند. در این پست به ویژگی های کلیدی مهاجمان مرکزی بزرگ فوتبال می پردازیم.

قدرت فیزیکی مهاجمان مرکزی فوتبال:

مهاجمان و مهاجمان مرکزی متفاوت هستند. یکی از تفاوت های اصلی آنها اندازه و قدرت آنها است. مهاجمان مرکزی فوتبال معمولا قد بلندتر و قوی تر هستند، در حالی که مهاجمان کوچکتر و سریعتر هستند. در حالی که مهاجمان از مهارت ها و سرعت خود برای دریبل زدن در دفاع استفاده می کنند، مهاجمان مرکزی فوتبال با استفاده از قدرت و توان خود در شتاب، پرش یا شوت مدافعان را شکست می دهند. در نتیجه، مهاجمان مرکزی فوتبال اغلب در کنار مهاجمان دیگر بازی می کنند تا فرصت گلزنی را برای آنها فراهم کنند.

همچنین برای «درگیر شدن» با مدافعان میانی حریف، که اغلب قد بلندتر و قوی‌تر از سایر بازیکنان هستند، به قدرت بدنی نیاز است. یک مهاجم مرکزی ضعیف توسط یک مدافع بزرگتر و قوی تر به اطراف هل داده می شود. بنابراین، فورواردها در ورزشگاه سخت کار می کنند تا قدرت بالاتنه و پایین تنه را افزایش داده و حفظ کنند.

گابریل باتیستوتا، یک “شماره 9” کلاسیک، بازیکن قوی ای بود که به خاطر شوت های قدرتمندش معروف بود. تعدادی از گل های شگفت انگیز او را ببینید.
5 ویژگی که هر مهاجم مرکزی باید داشته باشد

 

موقعیت یابی و صبر مهاجمین مرکزی فوتبال:

مهاجمان مرکزی بزرگ فوتبال همیشه در مکان مناسب در زمان مناسب هستند. آنها خود را در دسترس هم تیمی های خود قرار می دهند و مدام به دفاع فشار می آورند. این بازیکنان به دنبال شکاف ها و فضاهای خالی می گردند و در عین حال دویدن های خود را برای شکست دادن تله آفساید زمان بندی می کنند.

مهاجمان مرکزی فوتبال اغلب بیش از بسیاری از بازیکنان دیگر با توپ کار می کنند. آنها مدام برای یافتن فضاها حرکت می کنند و وقتی توپ را دریافت می کنند شوت می زنند یا یک پاس را پس می دهند. هدف اصلی آنها گلزنی است، بنابراین مالکیت توپ اولویت آنها نیست.

برای قرار گرفتن در مکان مناسب، یک مهاجم مرکزی فوتبال باید صبور باشد. آنها اغلب فقط به این دلیل حرکت می کنند که مدافعان را با خود ببرند و برای بازیکنان دیگر با توپ جا باز کنند. آنها ممکن است تماس زیادی با توپ نداشته باشند، اما معمولاً در موقعیتی هستند که می توانند گلزنی کنند.

بنابراین، یک مهاجم مرکزی ممکن است موقعیت های زیادی در دروازه نداشته باشد اما برای هم تیمی هایش سخت کار می کند. این نیاز به صبر و آمادگی برای یک فرصت یکباره در یک بازی دارد. ویدئوی زیر نحوه حرکت این بازیکنان در زمین را نشان می دهد.

 

اعتماد به نفس مهاجمین مرکزی فوتبال:

یک مهاجم مرکزی  با اعتماد به نفس در زمانی که توپ زیر پای آنها باشد شک نمی کند. در حالی که سایر بازیکنان ممکن است به دنبال گزینه های ایمن باشند، مهاجمان مرکزی فوتبال با ریسک کردن در مسابقات پیروز می شوند. به عنوان مثال، آنها در یک زمان حیاتی اقدام به یک شوت از راه دور می کنند یا خطر تلاش برای دریبل زدن از مقابل دو مدافع را دارند.

اعتماد بیش از حد به یک مهاجم اغلب با خودخواهی اشتباه گرفته می شود. برعکس، یک بازیکن با اعتماد به نفس بازیکنی خودخواه نیست. همانطور که بحث شد، مهاجمان مرکزی بزرگ  فوتبال برای هم تیمی های خود سخت کار می کنند. با این حال، اگر فکر می‌کنند می‌توانند خودشان گل بزنند، توپ را به یک هم تیمی پاس نمی‌دهند.

لینک مرتبط: بهترین مدرسه فوتبال کرج (بهترین آکادمی فوتبال در کرج)

اعتماد به نفس با یک حافظه کوتاه همراه است. بازیکنان بزرگ نگران یک فرصت واضح از دست رفته نیستند. این بازیکنان طوری ادامه می دهند که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است. با این حال، اعتماد به نفس زیاد و حافظه کوتاه می تواند مضر باشد. این ویدئو از مارتین پالرمو، بازیکن افسانه ای آرژانتین را ببینید که در یک بازی 3 پنالتی از دست میدهد.

 

اولین لمس خوب مهاحمین مرکزی فوتبال:

اولین لمس خوب به کنترل توپ کمک می کند، بازی را حفظ می کند، توپ را از کنار مدافع لمس می کند تا به سمت دروازه دریبل بزند یا فضایی برای شوت ایجاد کند. بیشتر گل‌ها زمانی به ثمر می‌رسند که یک بازیکن با دو لمس یا کمتر به سمت دروازه شوت کند.

اولین لمس خوب می تواند تفاوت بین ایجاد یک موقعیت گلزنی یا دادن توپ برای یک ضد حمله خطرناک باشد. بنابراین، مهاجمان مرکزی باید اولین لمس درخشانی داشته باشند.

دنیس برگ کمپ در دوران حرفه ای خود در پست های هجومی مختلفی از جمله مهاجم مرکزی بازی کرد. این گل مقابل آرژانتین یک نمونه کلاسیک از اهمیت لمس اول خوب است.

سرزنی مهاجمین مرکزی فوتبال:

مهاجمان میانی درست بین مدافعان میانی حریف می نشینند. آنها معمولاً اولین بازیکنی هستند که در طول حمله وارد محوطه جریمه می شوند. بنابراین، بیشتر توپ های بلند و سانترها به سمت محوطه جریمه به سمت فوروارد مرکزی هدف قرار می گیرند. در این شرایط، مهارت ها و قدرت هوایی بسیار مهم است.

مهاجمان مرکزی فوتبال بسیاری از گل های خود را با سر به ثمر می رسانند. اما امتیاز دادن تنها موقعیتی نیست که در آن به مهارت های هوایی آنها نیاز است. این بازیکنان به دلیل جثه خود به عنوان پیوت نیز بازی می کنند. آنها توپ را پشت سر خود برای هم تیمی های ورودی ارسال میکنند یا از پیشانی خود برای پاس دادن توپ با دقت استفاده می کنند.

ادینسون کاوانی با استفاده از سرش گل های چشمگیر زیادی به ثمر رسانده است. تعدادی از این گل ها را در ویدیوی زیر مشاهده کنید.

ما بسیاری از ویژگی های دیگر را که باعث ایجاد یک مهاجم مرکزی خوب فوتبال می شود، کنار گذاشتیم. به عنوان مثال، تعجب خواهید کرد که چرا دقت شوتزنی را در نظر نگرفتیم. مطمئناً، دقت شوتزنی بسیار عالی است و بسیاری از بهترین‌ها دقیق هستند. با این حال، مهاجمان بیشتر گل‌های خود را از موقعیت‌های فاصله کوتاه به ثمر می‌رسانند: ریباند، ضربه سر، شوت‌های قدرتمند درون محوطه، و غیره. بنابراین، دقت به یک ویژگی ثانویه تبدیل می‌شود. از طرفی مهاجمان ثانویه، وینگرها و هافبک های هجومی باید دریبل زنی دقیق و عالی باشند.

باشگاه و مدرسه فوتبال درفک البرز، به عنوان بهترین مدرسه فوتبال کرج تلاش دارد تا همگام با تمرینات بهترین آکادمی های فوتبال دنیا جلو رفته و استعدادهای بهتری را به فوتبال ملی و باشگاهی ایران معرفی کند. شما نیز می توانید عضو باشگاه درفک البرز شده و در مسیر حرفه ای شدن قدم بردارید.

پاسخ دهید